II spotkanie- ARCS RUMUNIA

DSC_9867(2)

 „Metody, techniki i instrumenty w kształceniu formalnym dorosłych”

W dniach 7-9 marca 2014 w miejscowości Drobeta Turnu Severin odbyło się Seminarium zatytułowane

Non-formal Methods, Techniques and Instruments in Adult Education”.

 

DSC_9631(2)Projekt ten, realizowany przez Centrum Edukacji Nieformalnej w partnerstwie z organizacjami z Rumunii, Grecji oraz Łotwy ma na celu poznanie metod edukacji nieformalnej, które, wykorzystywane w formalnym kształceniu dorosłych, będą pomocne w osiąganiu zaplanowanych celów kształcenia. Projekt został dofinansowany przez Program Grundtvig, Projekty Partnerskie Grundtviga.

 

Co się działo w Turnu Severin?

Podczas drugiego już spotkania Projektu, w dniach 7-9.03.2014 przeprowadzono łącznie DSC_8109ponad 18 godzin zajęć dotyczących:

– formalnych aspektów projektu i jego realizacji,
– metod, technik oraz instrumentów edukacji nieformalnej, które można z powodzeniem zastosować w edukacji formalnej
– przykładów dobrych praktyk, które w każdym z państw partnerskich są stosowane na innym poziomie, w inny sposób

W projekcie wzięło udział 25 osób z krajów partnerskich, w tym  4 osoby reprezentujące Polskę. Głównym celem spotkania było stworzenie możliwości do poznania, zastosowania oraz dzielenia się dobrymi praktykami i przykładami metod edukacji nieformalnej stosowanej w systemie edukacji formalnej dorosłych. Uczestnicy projektu, zgodnie z oczekiwaniami po spotkaniu w Czarnocinie, w listopadzie ubiegłego roku- stworzyli świetnie rozumiejący się zespół, tworząc i prowadząc dla siebie wzajemnie warsztaty, dzieląc się doświadczeniami, pomysłami na przyszłość. Kontakt między partnerami przebiegał w sposób płynny, bezproblemowy…

Następne spotkanie szkoleniowe już w maju 2014, na Łotwie.

 DSC_8308  DSC_8114 DSC_8303

O co chodzi?

Projekt ten został napisany, aby wypracować system wprowadzania metod edukacji nieformalnej do formalnego systemu kształcenia. Metody edukacji nieformalnej, stosowane w odpowiedni sposób, dają niesamowite rezultaty  stwarzają nowe, bogate w doświadczenia,  sytuacje edukacyjne.

W projekcie „Non Formal and Formal Partnership in Adult Education” każda organizacja zajmująca się kształceniem nieformalnym stworzy parę z partnerem zajmującym się edukacją formalną i wspólnie nauczą się, wypracują, dostosują do potrzeb kraju, przeprowadzą oraz podsumują cykl edukacyjny, które ich zdaniem najlepiej sprawdzi się na określonym terenie.

LOGO

Głównym partnerem Centrum Edukacji Nieformalnej jest Uniwersytet Szczeciński, którego przedstawiciele, po spotkaniu początkowym, wyrazili chęć wzięcia udziału w szkoleniach: w Rumunii, Grecji, na Łotwie i w Polsce, bazujących na kształceniu nieformalnym. Będzie to niesamowite doświadczenie dla obu stron- ponieważ na takim poziomie, w taki sposób, nikt jeszcze w Polsce nie współpracował.

Po co?

W dobie przemian, ogromnej różnorodności rynkowej, zapotrzebowania na kreatywnego pracownika i oryginalne rozwiązania- wiedza szkolna to nie wszystko. System kształcenia może dać nam więcej niż dotychczas. Wiedzę możemy przekazywać w sposób bardziej przystępny, możemy stwarzać sytuację do doświadczania, nauki, myślenia kreatywnego. Możemy rozwijać się szybciej, w sposób bardziej świadomy. Roli edukacji nieformalnej nie sposób nie zauważyć- trzeba nauczyć się więc, jak ją stosować!

Osoby zainteresowane Projektem oraz współpracą zapraszamy do kontaktu:

Marta Jońca

centrum.nfe@gmail.com

www.nieformalna.com.pl

logo_program_llp_pl_jpeg_2

„Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.”

4 odpowiedzi na „II spotkanie- ARCS RUMUNIA

  1. Marcelina pisze:

    Bardzo fajna sprawa!!!

  2. Krystian pisze:

    Zazdroszcze!!! Szkoda, że u nas nie robią takich projektów

  3. Adam pisze:

    Brawo!!! Nieformalna edukacja jest potrzebna!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *