I spotkanie – SAW FRAJDA POLAND

 LOGO

„Edukacja nieformalna w kształceniu formalnym”

 

W dniach 7-10 listopada 2013 w Czarnocinie nad Zalewem Szczecińskim, w Szkole Aktywnego Wypoczynku FRAJDA odbyło się pierwsze spotkanie projektu

„Non Formal and Formal Partnership in Adult Education”.

Projekt ten, realizowany przez Centrum Edukacji Nieformalnej- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Człowieka w partnerstwie z organizacjami z Rumunii, Grecji oraz Łotwy ma na celu poznanie metod edukacji nieformalnej, które, wykorzystywane w formalnym kształceniu dorosłych, będą pomocne w osiąganiu zaplanowanych celów kształcenia. Projekt został dofinansowany przez Program Grundtvig, Projekty Partnerskie Grundtviga.

Co się działo w Czarnocinie?

nfPodczas pierwszego spotkania Projektu, w dniach 7-10.11.2013 przeprowadzono łącznie ponad 16 godzin zajęć dotyczących formalnych aspektów projektu i jego realizacji, a także zadań integracyjnych oraz budujących grupę projektową. W projekcie wzięło udział 6 osób z krajów partnerskich oraz 14 osób z Polski. Głównym celem spotkania było stworzenie możliwości wspólnego zrozumienia partnerów w zakresie realizacji zadań projektu i obowiązków partnerów, a także zwiększenie wydajności pracowników biorących udział w projekcie, nauka działania w zespole. Wszystkie zamierzone cele spotkania zostały osiągnięte. Uczestnicy projektu poznali się wzajemnie, nawiązali znajomości pozytywnie rokujące dla działań przyszłościowych. Kontakt między partnerami przebiegał w sposób płynny, bezproblemowy. Uczestnicy byli zadowoleni ze spotkania, oceniając organizację, materiały oraz wiedzę wyniesioną ze spotkania na najwyższe noty. Przyszła współpraca zapowiada się wiec niezwykle obiecująco. Następne spotkanie szkoleniowe już w marcu 2014, w Rumunii.

O co chodzi?

Projekt ten został napisany, aby wypracować system wprowadzania metod edukacji nieformalnej do formalnego systemu kształcenia. Metody edukacji nieformalnej, stosowane w odpowiedni sposób, dają niesamowite rezultaty  stwarzają nowe, bogate w doświadczenia,  sytuacje edukacyjne.

 NF

W projekcie „Non Formal and Formal Partnership in Adult Education” każda organizacja zajmująca się kształceniem nieformalnym stworzy parę z partnerem zajmującym się edukacją formalną i wspólnie nauczą się, wypracują, dostosują do potrzeb kraju, przeprowadzą oraz podsumują cykl edukacyjny, które ich zdaniem najlepiej sprawdzi się na określonym terenie.

nfGłównym partnerem Centrum Edukacji Nieformalnej jest Uniwersytet Szczeciński, którego przedstawiciele, po spotkaniu początkowym, wyrazili chęć wzięcia udziału w szkoleniach: w Rumunii, Grecji, na Łotwie i w Polsce, bazujących na kształceniu nieformalnym. Będzie to niesamowite doświadczenie dla obu stron- ponieważ na takim poziomie, w taki sposób, nikt jeszcze w Polsce nie współpracował.

Po co?

W dobie przemian, ogromnej różnorodności rynkowej, zapotrzebowania na kreatywnego pracownika i oryginalne rozwiązania- wiedza szkolna to nie wszystko. System kształcenia może dać nam więcej niż dotychczas. Wiedzę możemy przekazywać w sposób bardziej przystępny, możemy stwarzać sytuację do doświadczania, nauki, myślenia kreatywnego. Możemy rozwijać się szybciej, w sposób bardziej świadomy. Roli edukacji nieformalnej nie sposób nie zauważyć- trzeba nauczyć się więc, jak ją stosować!

Jak aplikować?

Proces rekrutacji rozpocznie się 16.12.2013 i potrwa do 26.01.2014.

Wyniki selekcji zostaną ogłoszone do końca stycznia 2014.

Prosimy o przesłanie CV, wraz z listem motywacyjnym uzasadniającym chęć udziału w projekcie na adres:
centrum.nfe@gmail.com

 logo_program_llp_pl_jpeg_2

„Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *