Annual Meeting , Malta, Latvia, 8-11.05.2014

„Non Formal and Formal Partnership in Adult Education”

W dniach 8-11 maja 2014 w miejscowości Malta na Łotwie odbyło się Annual Meeting, czyli spotkanie mające na celu ewaluację postępów poczynionych w ramach projektu „ Non-formal Methods, Techniques and Instruments in Adult Education”.

 

Projekt ten, realizowany przez Centrum Edukacji Nieformalnej w partnerstwie z organizacjami z Rumunii, Grecji oraz Łotwy ma na celu poznanie metod edukacji nieformalnej, które, wykorzystywane w formalnym kształceniu dorosłych, będą pomocne w osiąganiu zaplanowanych celów kształcenia. Projekt został dofinansowany przez Program Grundtvig, Projekty Partnerskie Grundtviga.

 nf

Co się działo na Łotwie?

Podczas trzeciego już spotkania Projektu, w dniach 8-11.05.2014 przeprowadzono łącznie ponad 20 godzin zajęć dotyczących:

– ewaluacji zrealizowanych przez partnerów szkoleń
– metodologii prowadzenia oraz ewaluowania warsztatów
– formalnych aspektów projektu i jego realizacji,
– metod edukacji nieformalnej, które można z powodzeniem zastosować w edukacji formalnej
– artystycznych elementów, które można zastosować w programie edukacyjnym

W spotkaniu wzięło udział 20 osób z krajów partnerskich, w tym 3 osoby reprezentujące Polskę. Głównym celem spotkania była ewaluacja środkowa projektu, sprawdzenie działania oraz zasadności stosowanych podczas projektu metod, zastosowania oraz dzielenia się dobrymi praktykami i przykładami metod edukacji nieformalnej stosowanej w systemie edukacji formalnej dorosłych. Uczestnicy projektu, zgodnie z oczekiwaniami po spotkaniu w Czarnocinie, w listopadzie ubiegłego roku- stworzyli świetnie rozumiejący się zespół, tworząc i prowadząc dla siebie wzajemnie warsztaty, dzieląc się doświadczeniami, pomysłami na przyszłość. Następne spotkanie szkoleniowe już w październiku 2014, w Grecji.

 indeks

O co chodzi w Projekcie?

Projekt ten został napisany, aby wypracować system wprowadzania metod edukacji nieformalnej do formalnego systemu kształcenia. W projekcie „Non Formal and Formal Partnership in Adult Education” każda organizacja zajmująca się kształceniem nieformalnym stworzy parę z partnerem zajmującym się edukacją formalną i wspólnie nauczą się, wypracują, dostosują do potrzeb kraju, przeprowadzą oraz podsumują cykl edukacyjny, które ich zdaniem najlepiej sprawdzi się na określonym terenie.

Po co stosujemy metody nieformalne?

W dobie przemian, ogromnej różnorodności rynkowej, zapotrzebowania na kreatywnego pracownika i oryginalne rozwiązania- wiedza szkolna to nie wszystko. System kształcenia może dać nam więcej niż dotychczas. Wiedzę możemy przekazywać w sposób bardziej przystępny, możemy stwarzać sytuację do doświadczania, nauki, myślenia kreatywnego. Możemy rozwijać się szybciej, w sposób bardziej świadomy. Roli edukacji nieformalnej nie sposób nie zauważyć- trzeba nauczyć się więc, jak ją stosować!

 indeks3

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

Szkolenie dotyczyć będzie poznania oraz wykorzystania metod edukacji nieformalnej w formalnym kształceniu. Zaprezentujemy Państwu aktywności wykorzystywane w metodyce edukacji nieformalnej, oraz wspólnie postaramy się dostosować zdobytą wiedzę do warunków szkolnych, w których z powodzeniem aktywności te mogą być wykorzystywane. Szkolenie będzie miało charakter nieformalny. Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy na www.nieformalna.com.pl

Warsztaty odbędą się podczas dwóch spotkań:

3.06.2014, godz. 17:00-19:00, Stepnica- Spotkanie wprowadzające
8.06.2014, godz. 14:00-20:00, Czarnocin- Szkolenie praktyczne

Osoby zainteresowane Projektem oraz współpracą zapraszamy do kontaktu:

 

Marta Jońca

centrum.nfe@gmail.com

www.nieformalna.com.pl

Koordynator Projektu

Marta Jońca

logo_program_llp_pl_jpeg_2

„Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *